Jak wybrać oprogramowanie dla e-sklepu

Postanawiasz uruchomić sklep internetowy i stajesz przed totalnym wyzwaniem. Trzeba wybrać oprogramowanie dla e-sklepu. Nie powiem Ci, które oprogramowanie jest najlepsze, bo nie znam wszystkich rozwiązań, a poza tym nie istnieje „najlepszy sklep” dla wszystkich sprzedawców.

Powiem na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego

Co będziesz sprzedawać? Już wiesz co będzie w Twoim asortymencie?

Każda branża rządzi si własnymi prawami i w każdej z nich produkty przedstawia się inaczej. Inne elementy są istotne. Mam doświadczenie w zakładaniu i prowadzeniu autorskiego sklepu z autorskim planerem i sklepach z branży dziecięcej. W sklepie z planerami mam dosłownie kilkanaście produktów, w sklepie dziecięcym – około 7000. Przy kilkunastu produktach (indeksach) i w przypadku specyficznego produktu, gdzie potencjalnym klientom trzeba przedstawić produkt zdecydowałam się na woocommerce + płatny szablon. Daje mi to bardzo dużą elastyczność jeśli chodzi o dodawanie rozbudowanych opisów, dodatkowych zdjęć i filmów, dla mnie niezbędnych. Elastyczność dotyczy też możliwości wprowadzania własnych zmian na stronach produktu, czy stronach kategorii.

Ile będzie produktów?

Tak, jak wspominałam powyżej, kilkanaście produktów można po prostu wprowadzić ręcznie dodając unikalne opisy, dodatkowe elementy, które zachęcą użytkownika do zakupu. Jeśli natomiast musisz wprowadzić kilkaset czy kilka tysięcy produktów warto wybrać takie rozwiązanie, które bez problemu pozwoli zintegrować się z dystrybutorami danych produktów. Oczywiście technicznie lepiej, żeby opisy były unikalne, ale czasami jest to po prostu niewykonalne.

Czy będą miały jakieś atrybuty? Kolory, rozmiary itp?

Jeśli będziesz miał/a w asortymencie odzież czy obuwie to zastanów się czy każdy rozmiar i kolor będzie osobnym produktem czy na karcie produktu będzie możliwość wyboru koloru czy rozmiaru. Zwróć więc uwagę na sposoby dodawania tych atrybutów.

Wygląd strony głównej

W przypadku e-sklepu z autorskimi produktami zastanów się jak będzie się prezentowała strona główna. Ja zwykle wprowadzam wiele stron na stronie głównej, testuję i sprawdzam czy oferta jest na tyle zrozumiała, że klient idzie dalej. Jeśli nie idzie to znów coś zmieniam. A zmieniam dosłownie wszystko – od nagłówka po stopkę. Właściwie robię to non stop 🙂

Zatem jeśli sprzedajesz stworzoną przez siebie biżuterię z części komputerowych to warto przedstawić już na starcie historię Twojego produktu. Możliwość dodawania dużych wizerunkowych zdjęć i filmów też jest ważna. Z tego własnie powodu w sklepie z planerami zdecydowaliśmy się zmienić oprogramowanie dla e-sklepu od home.pl na woocommerce. Szablon na home.pl zupełnie nie odpowiadał charakterowi produktu. Można było wdrożyć dedykowany szablon – tylko co z tego, jeśli za chwilę znów będziemy coś zmieniać.

W przypadku produktów nieunikalnych ważne, żeby można było dodawać bannery informujące o nowościach czy promocjach oraz produkty. Szczegółowe informacje będzie można wtedy znaleźć na stronie marki, kategorii czy produktu.

Jak będziesz się promować?

Nie wystarczy mieć e-sklep z produktami, żeby zacząć zarabiać. Trzeba być widocznym w sieci. Podstawowymi formami promocji sklepu jest SEO, reklama na Facebooku, reklama na Instagramie, reklamy w Google – AdWords i kampanie produktowe w Google (Product Listing Ads).

Przy optymalizacji e-sklepu postawionego na oprogramowaniu IAI okazało się, że wielu elementów po prostu nie da się wdrożyć. I nie da się całkowicie zoptymalizować pod SEO. Chodzi na przykład o budowę adresów www. Mamy w nich wielkie i małe litery, oznaczenie wersji językowej – a tego nie powinno być. I nie da się tego zmienić.

Jeśli chodzi o reklamy na FB, Insta czy reklamę produktową na Google – ważne będzie to, czy w łatwy sposób możesz wygenerować ze swojego sklepu pliki xml, które później będzie trzeba wdrożyć na platformy.

Xmle będą też potrzebne, jeśli produkty mają być sprzedawane na przykład na ceneo.

Podobnie z Allegro.pl / Amazon – jeśli będziesz sprzedawał przez allegro – wybierz platformę, która będzie w pełni zintegrowana z Allegro / Amazon.

Jak będziesz się rozliczać?

Z niektórych platform można bezpośrednio wygenerować faktury – jeśli jest to dla Ciebie istotne – weź to pod uwagę przy wyborze danego oprogramowania.

Dodatkowe koszty

Na pewno przyjdzie chwila, kiedy będziesz wprowadzać zmiany w e-sklepie. Warto zatem wcześniej wiedzieć co będzie można zmieniać samodzielnie, co z pomocą programistów i oczywiście ile to będzie kosztowało. Warto też dowiedzieć się w jakim czasie zmiany zostaną wykonane. Mówię z doświadczenia z platformą IAI, która ostatnio przedstawiła ofertę nie do odrzucenia, odnośnie drobnej zmiany. Godzina pracy 120 zł, ale… wprowadzono tryby pracy. Standard – do wykonania w ciągu 30 dni. Ekspres – koszt wzrasta do 180 zł. Jeśli zatem nie chcecie poczuć się w pewnym momencie „zaskoczeni” – koniecznie do sprawdzenia.

To tyle na początek. Nie sugerujcie się negatywnymi opiniami z internetu, czy grup – każde oprogramowanie dla e-sklepu ma swoich zwolenników i przeciwników (oczywiście przeciwnicy są głośniejsi) . Najważniejsze jest to, żeby oprogramowanie spełniało wasze oczekiwania, a jeśli nie do końca spełnia, to żeby można było w miarę łatwo wprowadzić zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *